Barrandovské terasy

Na Terasách se v 30. a 40. letech 20. století setkávala pražská smetánka – zlatá mládež, vyšší třída, herci, umělci a celebrity. Místo to bylo velice prestižní, ale v druhé světové válce se to zlomilo a ani po revoluci už se toto božské místo nevrátilo na výsluní.

  • Typ výletu: Opuštěné budovy
  • Hlídači: aktuálně (leden 2017) se již rekonstruuje a na místě jsou min. 2 dělníci, kteří jsou zároveň i hlídači
  • Nebezpečí: aktuálně je to staveniště, takže pozor na hlavu. Jinak je to bezpečné místo

 

Historie

Barandovské terasy nechal postavit podnikatel a stavitel Václav M. Havel. A byly peckou tehdejší doby. Kdo tady v 30. a 40. letech nechodil jíst, bavit se, nebo scházet s přáteli, ten jakoby v té době nebyl. Určitě ne mezi smetánkou. Terasy byly opravdovou špičkou – Francouzská restaurace vařila v době největší slávy i 3000 jídel během dne. Slavnostního otevření 4. října 1929 se zúčastnilo 50.000 lidí. To bylo na tu dobu nevídané.

K Francouzské restauraci se časem přidal i 50-metrový plavecký bazén se skokánkem, tribunou a přímým výtahem pro jídlo a pití do restaurace. Později i velmi oblíbený bar Trilobit a písečná pláž, loděnice a tenisové kurty. Byznys jen kvetl a lidé Terasy milovali.

Pak přišla 2. světová válka, Terasy zabrali nacisti a to začalo upadat – němečtí vojáci byznysu vysloveně škodili. Místo přesto zabrali a věž upravili pro pozorování případných spojeneckých bombardovacích náletů.

Po válce Terasy chátraly, protože je vláda přehlížela a nakonec roku 1952 znárodnila. Za dob prezidenta Zápotockého se místo trochu zvedlo, ale ne pro místní, ale pro diplomaty a funkcionáře. V roce 1988 byly prohlášeny za kulturní památku. Po Sametové revoluci je získali bratři Havlovi v restituci zpět do rodinných rukou, ale ani to nepomohlo. Navíc bezdomovci zapálili bar Trilobit a to jenom podtrhlo úpadek.

Rekonstrukce

Snad svítá na lepší časy, protože Barrandovské terasy se už rekonstruují. Práce začaly v prosinci 2016 a místo je teď už předělávané. Zatím jsou tam minimálně 2 dělníci, kteří jsou zároveň hlídači. Takže se na místo dostanete docela složitě a buď se budete hodně fikaně schovávat, nebo vyzkoušíte jaké máte charisma a sílu slov.

Co tam vidět

Terasy vypadají z venku perfektně, ale to co chcete nejvíce je dostat se nahoru do věže na hezký výhled. A pak stojí zato vidět i místnost bývalé diskotéky s DJ pultíkem – za DJ byla perfektní malba s motivem města s mrakodrapy odrážejícími se ve vodě. Krása.

Už se moc těším na návštěvu po rekonstrukci.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *