Kostel v Lukové se sádrovými sochami věřících

Kostel v Lukové byl obyčejný polorozpadlý boží stánek se zatékající střechou a nebyl ničím zajímavý. Až od roku 2012 se z něj stalo vyhlášené místo fotografů a urbexerů.

Nestalo se to ale jen tak. Je za tím hezký příběh. Na začátku byl student umělecké školy Jakub Hadrava a jeho bakalářská práce Má mysl. Chtěl v ní pomocí soch připomenout minulost kostela a dobu, kdy lidé do kostelů chodili v podstatě pořád. Ale kde najít chátrající kostel? Po dlouhém vybírání zvolil kostel v Lukové. V Lukové souhlasili a speciální umělecká inscenace mohla vzniknout.

Sochy jsou vytvořené z bílé látky napuštěné roztokem sádry. Celé to vzniklo tak, že studenti umělecké školy se různě posadili v lavicích, nebo postavili v uličkách, hodili přes sebe sádrové „prostěradla“, trocha aranžmá a čekalo se až sádra ztuhne. Pak už stačilo spodem vylézt a sádrové sochy byly na světě.  Ta látka je ještě napuštěná něčím svítivým, takže sochy v létě v noci trochu světélkují. Na to se jednou určitě přijedu podívat.

Kostel se běžně používá pro mše a náboženské události (jednou skoro došlo ke svatbě 🙂 ). Lidé sedí vedle bílých sádrových soch a modlí se. Je to strašně zajímavé spojení reality a umění. Moc se mi to líbí.

Tím vším je teď kostel proslavený a za den jej klidně navštíví i stovka lidí. Znají ho i lidé z Japonska, Ameriky a jiných zemí – hlavně díky fotogeničnosti a ponurosti atmosféry. Protože se o kostele psalo a točilo už mnoho šotů, tak je i docela proslavený a to pomáhá s Ministerstvem kultury vyjednávat o penězích na záchranu kostela. Takže nejen peníze vybrané ve sbírce, ale i prachy od státu pomůžou opravit střechu. Teď na jaře 2017 už bylo po první vlně rekonstrukcí, které ale nemají nijak změnit atmosféru kostela, ale jen jej dát do pořádku tak, aby do něj nezatékalo a nebyl na spadnutí.

Kdy je otevřeno?

Do kostela se dostanete jen s doprovodem pana Koukala. Otevřeno bývá v pracovní dny a soboty po 13:00 – když se předem domluvíte. Určitě raději panu Koukalovi zavolejte předem, ať se nestane, že přijedete bez ohlášení a on bude třeba nemocný.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *