Nekmíř – tam prý nesmíš! :-)

Nádherný barokní zámek na kraji obce v Čechách. Dovnitř jsme vklouzli jakoby nic a klidná prohlídka zámku a přilehlého pivovaru mohla začít.

Historie

Zámek leží na místě bývalé tvrze, kolem které postupně ve 14. století vznikala vesnice. Celá historie se pojí s rodinou Lobkowiczů. Na místě původní tvrze jedna chytrá podnikavá paní vybudovala zámek. To bylo v 17. století. Pak se časem k zámku přidal pivovar, lihovar, stodola a pár dalších budov, čímž se ze zámku stala taková jakože usedlost.

Je v raně barokním stylu. Má „U“čkový půdorys, tři křídla a  dvě patra, plus půdu. Nejfamóznější jsou arkády s klenutými chodbami u vstupu do zámku. Když k zámku přijdete, jen zakloníte hlavu a v úžasu jdete a koukáte na ty nádherné klenuté stropy. Než narazíte na zabarykádovaný vchod. Ale ten je jen zaházený pár prkýnky, takže dovnitř se dostane každý.

Celá historie zámku včetně dějin města je velmi detailně popsána tady.

Průzkum

Místo už je to zjevně opuštěné. Když jsme vešli do prostoru bývalého zámeckého areálu s pivovarem a jinými budovami, tak bylo na první pohled jasné, že tady nemusíme čekat ani hlídače, ani alarm, ani Krakonošovu sojku. Hned u hlavní brány jsou zajímavé nízké budovy – asi bývalé konírny, nebo něco podobného. Tam jsou ale stropy v tak dezolátním stavu, že jsem jenom nakoukl a za dveře ani nevešel. Uvnitř jsou nádherné kovové sloupy a velkolepý prostor, zdi jsou bohužel od fleků z paintballu :/

Jdeme dál, co nejrychleji k tomu hlavnímu – zámku. Vstupů je tu více – oknem, zadním vchodem, hlavním vchodem, přes spadlou zeď, jiným oknem – no, fůra možností 🙂 Vybrali jsme okno, pro zábavu. Šlo to snadno. Uvnitř už v podstatě nic není – holé často cihlové zdi s dírou po chybějícím krbu s komínu, částečné spadlý strop, děravá střecha, fleky od paintballek .. smutný pohled. Fascinující je snad jen hlavní schodiště (už bez zábradlí) a dřevěná půda. Jinak už v budově zbyly jen klenby.

Další budovou byl pivovar – taky už prázdný – ale v jedné místnosti je aspoň stará část palírny (nejspíše) a hlavně nádherné cihlové klenuté stropy. Ty jsou perfektní.

Rychlý mrk do stodoly, kde spadla půlka střechy a máme hotovo 🙂

Hezké místo.

Současný stav

Nemovitost se už od roku 2012 prodává. Kdysi vyšel na 9 milionů – viz MMreality. Dnes už se prodává jako stavební pozemek za 6,5 milionů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *