Stará opuštěná teplárna

Stará uhelná teplárna v jednom z největších českých měst? Jo! Snadno přístupná, stále zachovalá a nehlídaná. Jestli vás baví prozkoumávání, tak není o čem. Jděte tam!

 • Typ výletu: Opuštěné budovy (urbex)
 • Doba výletu: na místě jsme byli zhruba 1 a půl hodiny
 • Nebezpečí: místo je relativně nebezpečné – je třeba dávat pozor kam šlapete (jsou tam velké díry v zemi) a dávat pozor ať se nepraštíte do hlavy.
 • Bezdomovci: v areálu se pohybují docela často, ale jsou milí, jeden nám ukázal cestu nahoru až na střechu
 • Hlídač: místo není hlídané hlídačem, ani psy. Občas prý kolem projede policie

Historie teplárny

Teplárna na hnědé uhlí byla uvedena do provozu v roce 1961 a dodávala teplo pro domy v okolních čtvrtích. Spalování uhlí bylo ale velmi neefektivní a navíc hodně zamořovalo okolí zplodinami a proto byla teplárna v roce 1994 nahrazena novou teplárnou na zemní plyn, která stojí hned vedle staré teplárny. Od té doby tento skvost chátrá. Ale i po 20 letech je v dost dobrém stavu na to, abyste si jej mohli s klidem prohlédnout. Beton drží, trubky nepadají, velký jeřáb v hlavní hale vypadá stále dobře použitelný.

Co najdete uvnitř

V areálu jsou 4 hlavní objekty. 2 vysoké malé budovy – jedna asi jako zásobárna vody a druhá asi sloužila jako sklad na odpad, nebo dřevěné uhlí. Obě malinké vytáhlé budovy uvidíte hned při příchodu. Do obou jde nakouknout, stačí vylézt po schodech a žebříku. Více jsem je ale nezkoumal.

Pak si všimnete menší budovy, kde už dnes v podstatě nic není – taková hala plná harampádí.

No a pak tu máme to hlavní – několikapatrová teplárna z betonu, plná trubek, kovu, velkých tlakových nádob – prostě industriální urbex zážitek.

V první patře je docela tma, hodí se mít s sebou světlo (aspoň v mobilu). Najdete tady prázdnou, zabordelenou velkou betonovou místnost. Pozor kam šlapete! Tady už to není sranda. Určitě si dobře prohlédněte betonové sloupy a to jak a kudy prosvítá světlo stropem – to se vám bude hodit, až vylezete o patro výše, aspoň si budete jistější v kroku. V této místnosti jsou 3 zajímavé věci:

 • velká železná vrata skrz které prosvítá trochu světla (cvak)
 • na protější straně těchto vrat je východ. Kolem 12:00 je perfektní světlo a můžete si vycvaknout další super fotku, kde se ze tmy vynořuje světlo skrz dvojité dveře (cvak)
 • boční místnost se starými transformátory a nápisy „Nebezpečí úrazu“ (cvak)

Ale rychle do druhého patra. Tam je to nejhezčí – velká krásně prosvětlená velká hala s pozůstatky 2 motorů a jedním jeřábem. Kombinace staré budovy, trochy strojů a sytých reflexních barev graffiti je boží. Tady jsem chvíli stál s otevřenou pusou. Když jsem se dal zase dohromady, tak jsem prozkoumal i vedlejší místnost a tam už začíná to pravé industriální por*o :). Hned jak projdete dvoukřídlými dveřmi, tak se dostanete k pecím, kde se spalovalo uhlí a okouzlí vás spleť trubek a kovového zábradlí a schodů. Pecka! Když se dokocháte, tak můžete od dveří buď

 • doprava – tam najdete žebřík nahoru k jeřábu, nebo
 • doleva – tam jsou běžné místnosti jako kanceláře, sprchy, šatny, atd. Nebo
 • středem – po kovových schodech nahoru o jedno patro výše a pak kolem výtahu pěšky nahoru.

Když vyjdete po schodech až nahoru, najdete poslední zajímavou místnost. Podlouhlou s posuvným pásem, luxusními skleněnými výklopnými okny a dírami v zemi, přes které se uhlí nepřímo plnilo do pecí. V jedné ze sýpek na uhlí je i tyč, kterou se uhlí trochu posouvalo – tady na mě dýchla ta atmosféra těžké práce v tehdejším průmyslu.

Ještě jde vyrazit ven – na střechu. Přes žebříky se dá dostat až úplně nahoru na střechu a je odtamtud velmi hezký výhled. Ale dávejte pozor – poslední žebřík až úplně nahoru nad strojovnu výtahu je nahoře už hodně zrezivělý a moc jsem mu nevěřil. Tak pozor.

Pokochejte se panoramaty, omrkněte budovy v okolí – jedna z nich je na průzkum docela slibná. Já se k ní ještě určitě vydám. 🙂

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *