Opuštěný vojenský prostor a letiště

Zrušený vojenský újezd s letištěm najdete kousek za Prahou. Letiště, hangáry, vybydlené paneláky, to vše tady po Rusech zůstalo. Vydal jsem se to omrknout.

  • Typ výletu: Opuštěné paneláky, vojenský prostor, letiště
  • Doba výletu: s cestou zhruba 3 hodiny

Jak to bylo v historii

V Milovicích sídlila část armády již od dob Rakouska-Uherska. To je relativně známá věc. Během 2. světové války tam vmašírovala německá armáda a po ní zase na nějaký čas ta československá. V srpnu 1968 si toto místo zabrali Rusáci a nastěhovali si sem svou „osvoboditelskou“ sovětskou armádu. V té době bylo v obci cca 16.000 sovětských vojáků a další tisíce lidí z jejich rodin a zaměstnanců. V 1991 Rusáci odjeli. Podle místních předali vojenský prostor do rukou místních a státu vcelku v pořádku. Největší škodu podle místních nadělali rabující Češi, kteří například odpilovali zábradlí, radiátory, atd. Detailní historii si můžete pročíst tady.

Rusové v okolí vystavěli spoustu zajímavých věcí – například paneláky pro vojáky, pomocné budovy, vilu generála, na letišti pak hangáry s železnými vraty. Většina z nich je už v lednu 2017 zbourána. Zůstalo především letiště s hangárem, Mordová rokle (to byl podle povídaček a legend bunkr, kde se schovávaly jaderné zbraně), jeden panelák a pár budov. Je tam toho nejspíše více, ale je potřeba se zeptat místních lidí.

To nejzajímavější je především letiště. Proto jsem se tam s nadšením rozjel.

Letiště

Na letišti jsem byl nadšený ze 3 věcí:

  • otevřený hangár – nic v něm sice není, ale ta stavba je prostě boží – jednoduchý klenutý hangár. Dost velký na stíhačku. Na letišti je jen jeden otevřený a bez velkých železných vrat. Ostatní jsou zavřené a používané pro uschování ultralightů, které tu dnes létají.
  • přistávací plocha – je to pecka projít se po přistávací ploše
  • velká hala s pneumatikami – ona sice vypadá jako odkladiště sjetých pneumatik, ale i tak má své kouzlo, kolem ní je plno menších místností, které jsou skvosty pro focení.

Co dalšího vidět v okolí

Cestou z letiště jsme okoukli ještě staré garáže a poslední stojící panelák po sovětských vojácích – nic tam už nenajdete, jen holé zdi, harampádí a někdy trávu, keře a stromy. Bát se tady nemusíte, armáda půdu z velké části sanovala a odminovala.

Tady se určitě ještě jednou vydám.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *