Plavecký bazén pod Barrandovskými terasami

Kulturní památka v bývalém lomu přímo pod bývalou vyhlášenou restaurací Barrandovské terasy. Místo, kde se dopoledne krásně slunili lidé, odpoledne pořádaly závody a večer příjemně posedávalo. Dnes je bazén vypuštěný a část stěny je rozbitá, takže se jednoduše dostanete až na dno bazénu, kde se psala historie českého sportovního plavání.

  • Typ výletu: Urbex s výletem
  • Délka výletu: 1-2 hodiny
  • Bezpečnost: bazén je bezpečný. Bazénové dno je kluzké, tak dávejte pozor, ať sebou nefláknete. A pokud půjdete nahoru po schodech k lepšímu výhledu, tak dejte pozor, kolem jsou keře s bodlinami a po schodech se snadno uklouzne.

Historie

V době po první světové válce lidem v Praze chyběl sportovní bazén, kde by se mohly pořádat sportovní akce a zároveň by to bylo místo vhodné pro diváky. Za zrodem bazénu stojí Václav Maria Havel (otec bývalého prezidenta), architekt Kolátor a předseda Českého plaveckého klubu (ČPK) Petřík. Ti se shodli na tom, že bývalý lom pod Terasami je perfektní místo pro 50 x 18 metrový bazén, který pomůže zpropagovat sportovní plavání. Tak začali pracovat na ambiciózní moderní stavbě sportovního bazénu 50 x 18 metrového bazénu s hloubkou až 4,7 metrů, dvoupatrovým skokanským můstkem (ten je dodnes místní dominantou) a místem pro 3000 nadšených fandů sportovního plavání.

Projekt to byl velmi zajímavý, ale bohužel měl několik slabých míst, která bazén nakonec pohřbila.

Ještě před otevřením v roce 1930 se stavba prodražila z původního plánu 900 000 Kč na 1,15 milionu. K tomu se přidalo to, že stát i město Praha výrazně snížily původně naplánované dotace na stavbu (po válce a v době Velké hospodářské krize prostě moc peněz nebylo) a najednou mělo ČPK v rukou zadlužený bazén a to jej ještě ani pořádně nezačala využívat.

Tribuny ve stínu lomu se zdály být velkou výhodou pro fanoušky. Jenže slunce bazén a okolí za dopoledne nevyhřálo a odpoledne byla na tribunách i ve vodě zima (ta byla přiváděna bez ohřívání přímo z Vltavy) – to prostě nebylo ono.

V roce 1955 všechno hezké ukončil bývalý břidlicový lom – místo, které bazén v podstatě proslavilo. Z jedné strany se sesunul kus skály a bazén poničil. Tak skončil jeden fenomén – místo, které bylo přenádherné, doplněné o tenisové a volejbalové kurty, jachtový klub a další sportovní vyžití. Od té doby už bazén přes 60 let chátrá. 🙁

Pokud vás zajímá detailnější historie, tak mrkněte na výňatek z knihy V. Havla, nebo stránku o bazénu na geocaching.com. Dobové fotografie najdete na Panelstory.

Vyhlídky

Na místě můžete projít dno bazénu, prozkoumat, jak vyšplhat na skokanský můstek a prošmejdit tribuny – tím to ale nekončí. Kousek za skokanským můstkem jsou schody, po kterých se kdysi dalo dostat až k Terasám. Dnes ale končí v třetině cesty, protože zbylá část schodů se zřítila na tribuny. Tím vznikla celkem hezká vyhlídka, ze které si uděláte perfektní fotky celého bazénu.

Na protější straně od Teras je malý bazének a za ním sráz. Když se vyšplháte nahoru, tak si můžete užít perfektní pohled na celý bazén a Barrandovské terasy nad ním. Ten pohled mám hodně rád.

Ať se vám tam líbí jako mi.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *