Pragovka – výrobní haly automobilového závodu Klementa Gottwalda

Tady vyráběla PRAGA mimo jiné své fenomenální vétřiesky – vojenské nákladní automobily. Výrobní haly stojí už od roku 1917, ale v druhé světové válce byly Američany vybombardovány a poté komunisty znárodněny. Těžký osud to měla Pragovka.

  • Typ výletu: Opuštěné budovy, průmyslové výrobní haly
  • Délka výletu: klidně na pár hodin. 3-4 hodiny zcela určitě + můžete přidat procházku kolem místní říčky
  • Hlídači: aktuálně (únor 2017) je místo oplocené a hlídané. Tím, jak je areál rozsáhlý, tak se tam člověk docela schová. Ale určitě se dobře ohlížejte a dávejte pozor, ať vás hlídači nechytí.
  • Nebezpečí: relativně bezpečné místo

Historie

Automobilová a strojírenská značka PRAGA vznikla na začátku 20. století. Její auta se zpočátku moc neprodávala (za první 2 roky se jich prodalo jen 15), protože byla drahá a v té době ještě auta nebyla takový hit. Bohudík se to po roce 1911 zlomilo. PRAGA najala nového konstruktéra a dostala zakázku od armády Rakouska Uherska. To firmu vyšvihlo a závod začal stavět nové budovy a haly a tu nejznámější Pragovku postavil v roce 1918 Stanislav Bechyně, který postavil i palác Lucerna a Veletržní palác.

Druhá světová válka ale vysočanským závodům nepřála. Výraznou část vysočanských továren a průmyslových budov totiž vybombardovali Američané při jednom náletu těsně před koncem války – 25.3.1945. Na Vysočany, Libeň a okolní čtvrti nalétlo 650 amerických bombardérů a větší část průmyslové čtvrti vybombardovali. Firma se tak o pár set metrů přesunula, začala opět vyrábět pouze vojenská auta, byla znárodněna a začal jistě upadat. Zašlou slávu se snaží zažehnout nový sportovní model Praga R1R. Určitě doporučuji mrknout na tahle 2 videa: první závodní video a taková jakože video recenze. Na historické fotky mrkněte na oficiální webovku Pragovky.

Co je tam k vidění?

Budovy jsou v docela dobrém stavu, na to jak jsou staré. A boží jen chátrající interiéry, ale i procházení mezi jednotlivými budovami.

Hlavní budova závodů je velmi rozsáhlá a milovníci industriálních budov ji budou zkoumat a procházet s otevřenou pusou docela dlouho. Určitě stojí za to koukat na stropy a po dřevěných stolech a skříních. Kancelářské prostory vypadají být obydlené bezdomovci – ty jsem vynechal.

Hned u hlavní budovy je i budova 43 – vypadá trochu jako chrám. Moc hezká jednoduchá budova.

Vedle je několikapatrová budova, která je plná nějakých automobilových dílů, tu jsem zatím důkladně neprozkoumal.

Hala č. 19 (ta kousek od rugbyového hřiště) je podle mě funkcionalistický skvost. Její klenuté stropy, které jsou navíc směrem na sever mohutně prosklené. K večeru, když se už stmívá je to neodolatelná atmosféra. Tady mě ještě čeká prozkoumání prvního patra. Na další budovy se už moc těším.

Ofic. vstup

Do samotné Pragovky a pár dalších budov se dá dostat i oficiálně – na Pragovka.com najdete aktuální události, které se tam budou pořádat. Je to podobné jako v ostravských Dolních Vítkovicích. Průmyslová oblast, která ožívá pro mladé lidi, je plná hudby, umění, módy a aktuálně trendových eventů nejen místní komunity.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *